תוספי תזונה מול תרופות

מאת איציק אלון

קורה לי מספר רב של פעמים שאני דן עם מתאמנים ומטופלים על טיפול בבעיות רפואיות, והגברת היכולות באמצעות תוספי תזונה. תשובה שאני שומע הרבה פעמים היא- " אני לא בולע כדורים". התשובה הזאת נובעת מסיבה אחת בלבד: חוסר מודעות, ולכן החלטתי לכתוב מאמר זה.

כשמטופל מגיע אלי וטוען בפני שהוא סובל מבעיה מסוימת, הדבר האחרון שאמליץ לו הוא לקחת תרופה.
לרוב רובן של התרופות יש מספר גדול של תופעות לוואי. לדוג' רספירין (תרופה שעוזרת לטיפול בדלקת בדרכי השתן) יכולה לגרום לנפיחויות בגוף. אופטלגין ושאר משככי הכאבים שעוזרים עם כאבים (לא תמיד), אך במחיר של הרדמת מערכת העצבים ופגיעה בנוכחות, ושלא נדבר על התרופות השונות לטיפול בדיכאון וחרדה שרשימת התופעות שלהן אולי הגדולה ביותר (החל בפגיעה בתפקוד המיני, עייפות נוראית והגברת החרדה).

אך תופעות הלוואי אינן הסיבה היחידה שבעינה אני מתנגד לשימוש בתרופות. סיבה נוספת היא שהתרופות הללו אינן יוצאות מהגוף. מדובר בתרכובות כימיות מעשי ידי אדם, אשר אינן קיימות בטבע. משום כך הגוף אינו יודע איך לפרק אותן, הן מכבידות על הכבד (מטהר הגוף) ושוקעות ברקמות השומן של הגוף, ממש כמו סמים.

סיבה נוספת היא שהתרופות למינהן פשוט לא מרפאות את האדם. כן הן יכולות להפחית את הכאב, כן הן יכולות להקל על התסמינים, במקרים מסוימים הן גם יכולות להאריך את חייו של החולה. אך הן אף פעם לא מגיעות לשורש הבעיה ופותרות אותה. לא ראיתי אדם אחד בחיי שנטל אופטלגין וכאבי הראש הפסיקו לתקוף אותו. לא ראיתי אדם אחד בחיי שהפסיק ליטול רטאלין והפרעת הקשב חלפה לה כשהפסיק, אדרבא ברגע שאותם אנשים הפסיקו ליטול את התרופה הבעיה התגברה.

לעומת זאת ישנו הטיפול בתוספי תזונה.
תוספי תזונה הינם חומרים אשר קיימים בטבע והגוף מכיר ויודע לפרקם.
הם חומרים איכותיים בהרבה משום שהם מעשי ידי הבורא, ולא ידי אדם.
אין להם שום תופעות לוואי.
והחשוב מכל הם מגיעים לשורש הבעיה ופותרים אותה.

לדוג' אדם שהשתמש בסם MDMA ונוצר אצלו מחסור חמור בסרוטונין שמוביל לבעיית חרדה רצינית, יכול להשתמש בתוסף טריפטופן (חומצה אמינית- חומר המוצא של סרוטונין) או ב-HTP-5 שהוא טריפטופן בגרסה מתקדמת יותר. הגוף ידע לקחת בדיוק כמה שהוא צריך על מנת לפתור את הבעיה ולחדש את מאגרי הסרוטונין. כתוצאה מכך החרדה תיעלם או תפחת משמעותית.

דוג' נוספת אדם סובל מעייפות כרונית. הוא מתחיל ליטול B קומפלקס ופיטריית קורדיספס סיני, כתוצאה מכך המיטכונדרייה (תחנת הכוח שנמצאת בכל תא בגוף) מתחילה לעבוד טוב יותר והעייפות נעלמת.

דוג' אחרונה למאמר זה- אדם סובל מאין אונות וחוסר יכולת להחזיק זקפה בגלל מחסור בחומצה אמינית ארגינין. זוהי חומצה שהגוף מייצר באופן טבעי, אך ככל שמתבגרים היא פוחתת. האדם מתחיל ליטול 2 ג' ארגינין ליום והבעיה נפתרת כליל ובלי נזק לכליות כמו שויאגרה לדוג' עושה.

טענה נוספת שאני שומע מאנשים היא ש"למה אני צריך תוספי תזונה? אני אוכל היטב ומקבל כל מה שאני צריך מהמזון"- שטויות במיץ!
באף תקופה בהיסטוריה אנשים לא היו צריכים להתמודד עם סטרס יומיומי כמו באורח החיים המודרני. הסטרס הזה מפרק את מאגרי הויטמינים והמנירלים שבגוף, כתוצאה מכך תאים אינם מקבלים את החומרים שהם כה זקוקים להם על מנת לפעול כראוי ומתרחשת הזדקנות מוקדמת.

בעיה נוספת היא הקרינה האלקטרומגנטית שלה אנו חשופים מהנייד ומרשתות הWIFI. הקרינה הזאת פוגעת בתאים ומעותת אותם.

כמובן ישנה הבעיה גם שהרבה מהויטמינים והמינרלים הולכים לאיבוד בתהליך הבישול ועיבוד המזון.
דבר נוסף על מנת לטפל בבעיות רפואיות הכמות שישנה במזון פשוט אינה מספיקה. לדוג' על מנת לקבל גרם ויטמין C (שיעיל לטיפול בוירוסים וחיידקים) שיש בטבליית תוסף אחת, אדם צריך לאכול מספר עצום של תפוזים.
או שאם נחזור לדוג' מקודם עם הסרוטונין, הטריפטופן הינה החומצה האמינית הכי נדירה בטבע, אינני חושב שזה בכלל אפשרי לצרוך כמויות מספיקות שלה מהמזון על מנת לפתור בעיית חרדה.

לסיכום טיפול באמצעות תוספי תזונה הינו בטוח יותר, אפקטיבי יותר ואינו כולל שום תופעות לוואי ולכן אני ממליץ עליו בחום לעומת השימוש בתרופות.


מאת איציק אלון, מאמן ומרצה פיזי מנטאלי.