הנוכל שהורס את חיינו

מאת איציק אלון

הנוכל שהורס לנו את הבריאות הפיזית והנפשית.

ישנו בחברה שלנו נוכל קטן שפוגע כמעט בכולם.
הוא מונחל כ"כ עמוק באורח החיים שלנו, שאנשים בכלל לא שמים לב להשפעות המזיקות שלו, ואין מה לדבר על לגבי להפסיק איתו. המחלה של האדם המודרני, היא סטרס. כולנו מרגישים את זה. יש לנו יותר על הראש ממה שאנחנו יכולים באמת להתמודד איתו. הבעיה עם הסטרס שכולנו כמעט מידי יום מחזקים אותו לפחות פעמיים בעזרת הנוכל הזה. החיים לא מספיק מלחיצים שנוסיף עליהם את הנוכל הזה שנקרא קפה? שמה שהוא עושה הוא להכניס אותנו עוד יותר לסטרס?

אנשים ששותים קפה מתקשים מאוד לתפקד בבוקר אם השתייה נמנעת מהם, זהו סממן מובהק של סם. ברגע שמפסיקים איתו יש תופעות גמילה כמו חוסר ריכוז, צינון וצרבת. הקפה מצר את כלי הדם ולכן גורם ללחץ דם גבוה, לחרדה ולשפיכה מוקדמת. הקפה מגביר את הסיכון לדלקת פרקים. הקפה גורם לדלדול במסת העצם ולאוסטופורוזיס. הקפה גורם לכאבי ראש ולמיגרנות, לשינה לא טובה ולחומציות בקיבה שיוצרת צרבת ודם חומצי. הקפה מייבש את הגוף. האמת שהקפה גם גורם באופן עקיף להשמנה – כשהגוף בסטרס משתחררים יותר שומנים אל זרם הדם וצבירת השומן עולה על מנת להתמודד עם ה"סכנות" הקרבות.

ההסבר הטוב ביותר שמצאתי לגבי אי שתיית קפה הוא שקפה מדליק את המערכת הסימפתטית. המערכת הסימפתטית אחראית להעביר את האדם למצב של FIGHT OR FLIGHT (תקיפה/בריחה), במצב כזה תפקודי המוח הגבוהים- יצירתיות, חשיבה גבוהה ואסתטיקה (של המערכת הפרה סימפתטית) נכבים ואלו בדיוק היכולות שנדרשות על מנת להצליח בחיים, ומה נשאר לנו? הסטרס, כן הסטרס.

אני הולך להגיד פה משהו די מהפכני אבל אם באמת אנשים יבינו אותו ויחליטו ללכת עם זה החברה שלנו תהיה כ"כ הרבה יותר טובה, שלווה ושמחה- הקפה הוא אחד הגורמים המסוכנים ביותר בחברה שלנו, הוא הורג אנשים באופן ישיר ע"י יצירת לחץ דם גבוה, השמנה ומחלות לב ואם באופן עקיף כשהוא גורם לעצבנות יתר. בואו תצרפו אלי ותפסיקו עם הסם הזה.

החיים בלי קפה הם טובים לאין שיעור- אתה הרבה יותר בזמן הווה, ולא חושב על מיליון דברים אחרים בזמן שאתה עושה משהו. השינה היא נקייה, שלווה, בלי להתעורר באמצע הלילה כדי ללכת לשירותים, וגם הרבה יותר קל לקום בבוקר.
אני מרגיש כ"כ מאוזן מאז שהפסקתי עם זה, כ"כ יותר אנרגטי. כבר לא תלוי במשהו כדי להתעורר. מכירים את השקיות האלה מתחת לעיניים? כבר אין לי אותם.

אני רגוע ושלו, הדאגות היומיומיות נראות לי קטנות פתאום.
אני הרבה יותר נהנה מיחסי מין (סטרס הוא קילר לליבידו).
היכולת שלי להתואשש מאימונים מאוד עלתה ואני כבר לא מרגיש שרירים תפוסים אפילו אחרי אימונים קשים.

לפי אחד ממוריי הגדולים ביותר- ד"ר בוטו, הדבר הטוב ביותר שאפשר לעשות עם קפה הוא לעשות איתו חוקן, חוקן קפה.

אני חושב שהבהרתי את הנקודה שלי, עכשיו תורכם להתפכח.

בהצלחה!

מאת איציק אלון מאמן ומרצה פיזי מנטאלי.