אנרגטיות 2

מאת איציק אלון

בימינו יום שבו צריך לתפקד 15 שעות, עם הפסקות רק בשביל לאכול הפך לדבר שבשגרה.
האנשים בעבר לא חיו בצורה כזאת- הם היו מתעוררים בזריחה והולכים לישון קצת אחרי השקיעה.
מיותר לציין שהם לא היו צריכים להתעסק עם פקחים בכביש, הצפת מידע, טלפון סלולרי ועוד אין סוף גורמים מייצרי לחץ ושואבי אנרגיה שהחיים המודרנים מספקים לנו. מהאדם נדרש היום תפקוד של 100% בכל אשר הוא עושה ולכן כל אדם חייב לשפר את רמת האנרגיה שלו על מנת לעמוד בנטל.
במהלך לימודיי בסמינר הקיבוצים (חינוך גופני) החלטתי לעבור לגור לבד בת"א. בנוסף לארבעה ימי לימודים בשבוע עבדתי בשתי עבודות והתאמנתי שלוש- ארבע פעמים בשבוע, עמדתי לקרוס ואז התחלתי לחקור באובססיביות את סודות שיפור האנרגיה. היום אני במקום בחיי שבו אני בפעולה מתמדת מהבוקר עד 21 בלילה כמעט מידי יום, אני עומד בכך יפה בזכות הכלים שלמדתי ופיתחתי ובמאמר זה אתן לכם כמה מהם.

נתחיל בגורמים שמהם יש להימנע על מנת לשפר את האנרגיה. הראשון הוא אכילת מזון מעובד.
מזון זה עמוס בחומרי טעם וריח, שאינם מטיבים בלשון המעטה עם הבריאות ובנוסף לרוב מדובר בקלוריות ריקות שאינם מכילים ויטמינים, מינרליים וחומרים נוספים כמו פוליפנולים שכ"כ מטיבים עם הגוף. יתרה מזאת רוב המזון הזה מכיל רמת סוכר גבוהה וגלוטן שלרוב האנשים בהחלט לא עושה טוב.

הגורם השני הוא הקרינה האלקטרו מגנטית שפשוט מציפה אותנו. הקרינה הזאת פוגעת בתאים ומשבשת את תנועת כדוריות הדם. הגוף עובד קשה מאוד על מנת לתקן את הנזק וזה עולה לו בהמון אנרגיה. אני רואה כ"כ הרבה אנשים ששמים את הסלולרי על איבר המין שלהם, ואחרי זה אנשים מתפלאים למה יש כ"כ הרבה בעיות פוריות בימינו. התרחקו מהסלולרי ככל שניתן, הטעינו אותו רחוק מכם, דברו באוזניות ונתקו את האינטרנט האלחוטי.

הגורם השלישי הינו אובדן אנרגיה מינית. נושא זה מיועד יותר לגברים. הגוף עובד מאוד מאוד קשה על ייצור הזרע. גורמים כמו הסטרס, בורות בנושא המין ותעשיית הפורנוגרפיה גורמים לגברים לשפוך את זרעם ללא רסן והתוצאה תשישות וחוסר אמביציה בחיים. אני מזמין כל גבר לשמור על זרעו למשך שבוע ולראות מה קורה.
נקודה חשובה לציון- אני מאוד בעד יחסי מין והרבה, אך יש לתרגל וללמוד איך לעשות זאת ללא פליטה בסופם.

הגורם הרביעי הוא זלזול בשינה. שינה היא דבר מקודש, ממש ככה. בעבר הייתה לי מתאמנת שהייתה ישנה 5 שעות בלילה בטענה שהיא מפחדת להפסיד משהו. היא הייתה אדם כעוס ולא נעים ואין לי ספק שהמיעוט בשעות שינה גרם לכך. מ-22 בערב משתחררים בגוף מלוטונין- הורמון השינה, שהינו גם נוגד החמצון היעיל ביותר, והורמון הגדילה שמשקם ובונה את הגוף. הם משתחררים בגוף בצורה הטובה ביותר שהולכים לישון בשעה הזאת. בתשע וחצי יש כבר לשהות במקום חשוך, להתרחק מגורמים מעוררי סטרס וכמובן לא לגעת בטלפון.

הגורם האחרון בו אגע בכתבה זו הינו לדעתי המשמעותי ביותר וביסודו נפשי. הוא פשוט התרחקות מאנשים מרעילים. לאנשים מסביבכם יש כ"כ הרבה השפעה עליכם גם במודע וגם באופן בלתי מודע. האנשים המרעילים הינם אותם אנשים שמקטינים אתכם, שאומרים לכם שאתם לא יכולים, ושלא מפסיקים לבקר אתכם. אלה שאתם מספרים להם שיש לכם איזה רעיון חדש לסטארט אפ או מיזם והם לא מפסיקים לתת סיבות למה זה לא יכול ללכת, והכל לכאורה במטרה להגן עליכם. אנשים אלה מפחדים מהצלחתכם, הם רואים בה איום עליהם ופועלים כך לרוב באופן בלתי מודע. הם מחסלים את השאפתנות והאנרגטיות שלכם. יש להתרחק ככל שניתן מאנשים כאלה ובמידה ואי אפשר, לצמצם איתם מגע ולהיפגש איתם כשהם במיטבם.

לאחר שסקרתי את הגורמים שמהם יש להימנע בואו נתחיל להנות ונראה מה אפשר לעשות על מנת לשפר את האנרגיה.
אחרי השינה הגוף מאוד יבש, לכן כבר כשקמים צריך לשתות כמות גדולה של מים- כחצי ליטר. על המים להיות בטמפ' החדר. להתחיל את הבוקר עם קפה זה לא דבר חכם כ"כ לעשות משום שהוא מייבש את הגוף. להתחיל את הבוקר עם קפה וחלב- עדיף כבר לעשות חרקירי!

הריאות הינם השער לכניסת חמצן, שהינו הדלק לייצור האנרגיה בתאים ביחד עם גלוקוז. אין כמו שמן אתרי אקליפטוס על מנת לשמור על ריאות נקיות ובריאות. בבוקר לאחר ההליכה אני מרתיח מים בכוס ומטפטף לתוכה 8 טיפות שמן אקליפטוס. תוך כדי שאני מבצע תרגיל איזון לבלוטות האנדוקריניות התחתונות שממלא אותי באנרגיה מינית , אני נושם את האדים בנשימות ארוכות. בזכות תרגיל זה כל היום הנשימה שלי מלאה יותר ואני יותר אנרגטי.

לגבי התזונה בבוקר יש לאכול אוכל העשיר בחיוניות כמו דבש, אגוזים ושקדים, אצות ספירולינה וכלורלה, מורינגה, שורש מאקה, בננה וג'וגי ברי ולהוסיף אחד או יותר מהאדפטוגניים- ג'ינסאנג, אשווגאנדה, ופטריית קורדיספס. ארוחה שכזאת ממלאת את הגוף בחיוניות שנמשכת כל היום ומשפרת את הבריאות במידה שאפשר לכתוב כמה ספרים עליה. יש להימנע מלשתות תוך כדי הארוחה ולחכות כחצי שעה בין שתייה למזון. המים מדללים את האינזמים בקיבה, כתוצאה מכך העיכול מתעכב והגוף מתעייף.


שאיפה לוהטת למטרה מוגדרת בחיים הינה כלי הכרחי לרמת האנרגיה שלכם. כשאני שואל בשאלון ההכרות מטופלים מה המטרה שלכם? מה הייעוד שלכם? 90% מהאנשים אינם יודעים להגיד לי וזה כ"כ עצוב. כשאתה לא יודע למה אתה קם בבוקר ככה גם כל היום שלך יראה- שפוף, לא אסרטיבי עם דחיינות לאין סוף. כל בוקר אני קם באושר ובמרץ- יש כ"כ הרבה מה להספיק, ללמוד ולעשות, והסיבה שזכיתי בכך היא שעשיתי חשיבה רצינית על למה אני כאן ומה המשימה שלי והגדרתי את זה על הנייר. ברגע שתעשו זאת ניסים יתחילו לקרות- אני מבטיח.

פעילות גופנית סדירה הינה הכרחית לחיים אנרגטיים, היא מסעפת את מערכת כל הדם, משפרת את תפקוד הלב, גורמת לייצור מוגבר של מוליכים עצביים כמו סרוטונין, דופאמין ונרואדרנלין ומחזקת את השרירים. כשהשרירים חזקים היציבה משתפרת והגוף פחות מתאמץ על מנת להחזיק אתכם. יש לשלב אימוני אירובי וכוח ולהוסיף גם אימוני יוגה. היוגה עובדת כמעט על כל מרכיבי הכושר הגופני, אך תפקידה החשוב ביותר הוא איזון המערכת ההורמונאלית שהינה הגשר בין הנפש לגוף. כשהמערכת ההורמונאלית מאוזנת אתם אנרגטיים לאין שיעור וגם שמחים ויצירתיים הרבה יותר.

הנושא האחרון בו אגע במאמר הוא חשיפה סדירה לאור השמש. קרני השמש משפרות את תפקוד מערכת החיסון, גורמות לייצור ויטמין D, מגבירות ייצור טסטסטרון ופרוגסטרון, ומטיבות עם מערכת הרבייה. כל האלמנטים האלה תורמים מאוד לשיפור האנרגיה. רבים מאיתנו עובדים בחללים סגורים וכמעט ולא נחשפים לאור השמש, לכן אני מציע שבמהלך הפסקת הצהריים צאו לטיול של כ-20 דקות בשמש ( לפני הארוחה), ותוכלו להנות מיתרונותיה. שיפור בתיפקודתכם בעבודה, במצב הרוח ובאנרגטיות מובטח.

מאת איציק אלון, בוגר סמינר הקיבוצים בחינוך גופני, מאמן ומרצה פיזי מנטאלי והבעלים של חברת
NATURE SPORT.